Apple Hindistan’da Mağaza Açamadı!

apple hindistan'da mağaza açamadı! Apple Hindistan’da Mağaza Açamadı! 100502652 apple palo alto

Apple firmasından ilginç bir hamle geldi. Hindistan pazarına açılmayı düşünen şirket bunun için girişimlerde bulundu ancak maalesef istenilen olmadı ve bu karardan vazgeçildi.

Tim Cook, projenin başarılı olması adına Hint yetkililerle görüşmek için ülkeye gitti ancak başarılı olamadı. Yetkililer şirketin mağaza açma girişimine yönelik teklifini reddetti

Apple, teknoloji alanında iyi bir pazar olarak görülen Hindistan‘da üç adet mağaza açma fikrini uygulamaya geçirmek istedi. Şirketin CEO’su Tim Cook, yapılan çalışmaların ardından açmayı düşündükleri mağazalar konusundaki detaylar için Hindistan’a gitti. Apple’ı bu alanda daha çok duyurmak için düşünülen çözümler iptal edildi çünkü Hindistan hükumeti Tim Cook’un tüm ısrarlarına rağmen projeyi kabul etmeyerek mağazanın açılmasına engel oldu.

Apple Hindistan'da Mağaza Açamadı! apple hindistan'da mağaza açamadı! Apple Hindistan’da Mağaza Açamadı! cook 2545769b

Apple Hindistan’da Mağaza Açamadı!

Peki, bunun sebebi ne olabilir?

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki Hindistan ülke içinde kendi mallarını kullanma konusunda oldukça titiz davranıyor. Ülke içi pazarın 30’unu elinde bulunduran yerli üreticiler açısından bir sıkıntı yaşanmaması da Hint hükumetinin özen gösterdiği konular arasında yer alıyor.

[ads1]Hindistan‘daki hükumetin bu tavrı yeni değil. Daha öncede diğer büyük şirketler için aynı politika uygulanmış, ülke pazarına girilmesine izin verilmemişti. Apple’da bu anlamda son reddedilen şirket oldu. Yetkililer kanunlar uyarınca yabancı firmaların ülkeye çok fazla girmemesi yönünde çalışıyorlar.

Dolayısıyla Apple’ın mağaza açma girişimi de geçerli bir neden olmaksızın kanunlara dayanarak reddedilmiş olabilir. Yerli üreticileri koruma kararı alan hükumetin bundan sonraki hamlelerinin ne olacağı kuşkusuz merak ediliyor.

Tim Cook ise bu girişimde başarısız olsa da amaçlarından vazgeçmiş değil. Halen mağaza açma konusunda kararlı tutumunu sürdüren şirketin, 10 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığı söyleniyor. Gelen haberler Foxconn fabrikasında iPhone üretimine çoktan başlandığı yönünde.[adsx]