Apple Güvenliği Artırıyor!

apple güvenliği artırıyor! Apple Güvenliği Artırıyor! apple Custom

Apple. şirketin geleceğe yönelik politikalarıyla ilgili değişikliğe gidiyor. Özellikle güvenlik anlamında kullanıcılara fayda sağlayacak bir sistem üzerinde çalışan şirket, yakın zamanda bunu duyurmayı planlıyor.
WWDC 2016 etkinliği Apple açısından yeniliklere sahne oldu. Apple Music‘in yeni sürümünün tanıtıldığı etkinlikte aynı zamanda “İstatistik Tekniği” adlı bir sistem üzerinde çalışıldığının bilgisi verildi. Sözü edilen sistem kullanıcıların özel verilerini korumayı sağlayacak ve kitle-kaynak öğrenme yöntemi uygulanacak.

Apple Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkanı Craig Federighi konuyla ilgili yaptığı açıklamada önemli bilgiler paylaştı. İstatistik tekniğinin cihazlara getirilebileceğinin altını çizen Federighi, kullanıcıların hesaplarıyla ilgili gizlilik seçeneklerini artırma yolunda adımlar atılacağını belirtti.

Zaman içerisinde uygulamaların çeşitlenmesi, gizliliğin hackerlar tarafından sıkça tehdit edilmesi sonucu firmaların aldığı güvenlik önlemleri de artıyor. Diferansiyel güvenlik ihtiyacının arttığını vurgulayan Federighi, gizlilik yönünde yapılacak çalışmaların istatistik alanında işlerine yarayacağını belirtti. Ortaya çıkan güvenlik zaaflarında daha önceden oluşturulan veriler kullanılacak ve böylece gerekli önlemler alınabilecek.

Apple Güvenliği Artırıyor! apple güvenliği artırıyor! Apple Güvenliği Artırıyor! 100664665 140864279

Apple Güvenliği Artırıyor!

Belirtilmesi gereken önemli noktalardan birinin, üzerinde çalışılan konunun kullanıcılara bir tercih hakkı sunmayacağını tam tersine bağımsız bir şekilde güvenliği sağlamaya yönelik olduğu diferansiyel gizlilik yöntemini geliştiren Cynthia Dwork tarafından açıklandı.
Apple güvenlik hususunda en hassas davranan şirketler arasında yer alıyor. Bir süre önce FBI ile arasında yaşanan şifre davası buna en iyi örnek olarak verilebilir. Bir suçlunun iPhone‘undaki şifrenin kırılmasını isteyen FBI‘a Apple‘ın verdiği yanıt olumsuzdu ve bunun nedeni olarak da diğer kullanıcıların şirkete karşı yaşaması muhtemel güven kaybı gösterilmişti.
Şimdi de kullanıcıların özel verilerine dokunmadan bir diferansiyel algoritma oluşturmanın planları yapılıyor. Başlangıçta ise macOS‘un tercih edileceği sızan bilgiler arasında.
Sistemin ne zaman uygulamaya konulacağı ise henüz bilinmiyor.[adsx]