Apple, FBI’a Karşı Müttefiklerini Arttırıyor!

apple Apple, FBI’a Karşı Müttefiklerini Arttırıyor! fbi apple

Daha önceki haberlerimizden de bilindiği gibi Apple ve FBI bir konuda karşı karşıya gelmişti. Bu konu, ölen kişinin üstünden çıkan iPhone’un FBI tarafından açılmak istenmesi lakin kişisel güvenlik önlemlerinden ötürü cihazın kendini kullanılamaz hale getirmesi, Apple’ın ise FBI’a bu konuda kullanıcı güvenliğini sağlama bahanesiyle yardımda bulunmamasıyla kamuoyunu meşgul etmişti. Bu durumdan doğan kargaşa mahkemeye kadar taşınmıştı.

Apple müttefik kazandı. apple Apple, FBI’a Karşı Müttefiklerini Arttırıyor! fbi apple 300x171

Apple müttefik kazandı.

Ortaya çıkan bu durum, teknoloji dünyası ile kamu kurumlarını karşı karşıya getirmeye yetti. FBI’a karşı Apple’a destek olan firmaların başında Facebook, Twitter ve Microsoft geliyordu. Bu firmalar da bunun nedeni olarak kullanıcılarının bilgilerini paylaşmanın etik olmayıp, güvenlik açığı doğuracağını öne sürmüştü. Ancak Bill Gates, gerilim ortamının kimseye fayda sağlamayacağını vurgulayarak, bu tip durumlarda Apple’ın FBI ile işbirliği yapması gerektiğini savunmuştu.

Geçtiğimiz günlerde ise bu duruma karşı oldukları bir bildiri yayınlayan 16 firma, dikkatleri biranda üzerine çekmeyi başardı. FBI ile mücadelesinde Apple’a destek olan bu bildiride imzası bulunan firmalar arasında Twitter, eBay, GitHun, Airbnb, Linkedln, Reddit, Square, Squarespace, Kickstarter dikkat çekiyorlar. Kendilerini ise FBI’ın isteğinin hiçbir yasal tabana dayanmadığı iddiasıyla haklı çıkarıyorlar.

Ancak cephelerde FBI’ın en büyük destekçisi olarak McAfee görünüyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda katıldığı bir yayında John McAfee iPhone’un kilidini yarım saat içerisinde kırıp, FBI ile paylaşabileceğini açıklamıştı. Bunu ise yazılımlar üzerinden değil donanım üzerinden gidilerek de başarılabileceğini iddia etmişti.