Android’de Şifresiz Dönem Başlıyor!

Android'de Şifresiz Dönem Başlıyor! Android’de Şifresiz Dönem Başlıyor! DSC 3473 hero

Akıllı telefonlar sayesinde hayatımızın daha da kolaylaştığı bir gerçek. Ancak gün geçtikçe kullanılan uygulamaların çoğalması sonucunda şifre koyma sıkıntısı ortaya çıktı. Telefon sahiplerini bazen zor durumda bırakan şifre sistemine Google‘dan bir çözüm geliyor.

Google uzun zamandır gerçekleştirmeyi düşündüğü bir yenilik üzerinde çalışıyordu. Gelen haberlere bakacak olursak, şifresiz yaşam çok da uzakta değil. Sene sonunda Android uygulamalarında şifresiz güvenlik dönemi başlayacak.

Google’ın senelerdir üzerinde çalıştığı sistem kullanıcılar açısından büyük önem taşıyor. Zira çoğu internet servisleri şifre koruması gerektiriyor. Hal böyle olunca ya ayrı ayrı şifre kullanıp hepsini hatırlamak gerekiyor, ya da aynı şifreyi koyarak güvenlik zaafını kabullenmek gerekiyordu. Kullanıcıların yaşadığı bu sıkıntı için Google tarafından yeni bir sistem geliştirildi.

Android'de Şifresiz Dönem Başlıyor! Android'de Şifresiz Dönem Başlıyor! Android’de Şifresiz Dönem Başlıyor! ht AndroidScreenLock 1024x576

Android’de Şifresiz Dönem Başlıyor!

Herkesin düşündüğü çözümler genellikle parmak izi veya iris taraması gibi işlemleri kapsıyor olsa da bu Google firması için yeterli değil. Bu yüzden daha rahat kullanım imkanı sağlayacak yeni bir sistem üzerinde çalışılıyordu.

Son gelişmeler ise çalışmaların sonuca ulaştığını gösteriyor. Google araştırma bölümü şefi Daniel Kaufman Cuma günü bir brifing verdi ve beklenen şifresiz güvenliğin ilk adımının sene sonunda Android uygulamalarıyla başlayacağını duyurdu.

[ads1]Google’ın üzerinde çalıştığı sistemin detayları ise hayli ilginç ve dikkat çekici görünüyor. Telefonunuzdaki uygulamalar sizin yürüme ya da yazı yazma gibi aktivileriniz ile oluşan verilere dayanarak telefonun sizin tarafınızdan kullanıldığını anlayacak ve şifre sormadan çalışmaya başlayacak. Yani Google sizi tanımak için telefon üzerinden elde edilen verilere bakacak. Yabancı bir kişinin telefonunuzu eline alması durumunda uygulamaların içeriğine erişmesi mümkün olmayacak. İzin verdiğiniz kısımlar haricinde kimse cihazın içeriğine dair bilgi sahibi olamayacak. Yani telefonunuz yalnızca sizin elinizde çalışmaya devam edecek.