Android Durduruldu Hatasına Çözüm

Android durduruldu hatası Android Durduruldu Hatası Android Durduruldu Hatasına Çözüm android durduruldu

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda bazı zamanlarda Android durduruldu hatası alınır. Genellikle açık programların, oyunların yada görüşmelerin sonlandırılmasına neden olan bu hata zaman içerisinde daha sık bir şekilde kendisini gösterir. Ancak her hatanın olduğu gibi bu hatanın da çözümü bulunuyor.

Android Durduruldu Hatasının Nedenleri

Yaşanan bu sorunun birden fazla nedeni bulunuyor bunlardan en sık karşılaşılanları ise şu şekilde;

  • Cihaza custom rom atıldığı yada root işlemi yapıldıktan sonra,
  • Güncelleme sonrasında yada bazı uygulamaların silinmesi sonrasında,
  • Cihaza kötü amaçlı yazılımlar yüklendiği yada virüs bulaştığı zaman,
  • Uygulama yüklemesi sırasında oluşan hatalar yada kullanıcıların uygulama yüklenmesini yarıda kesmesi sonrasında Android durduruldu hatası ile karşılaşılır.

Hatanın Çözümü İçin Yapılacak İşlemler

Alınan Android durdurulma hatasının birden fazla neden olduğu için birden fazla da çözüm yolu bulunuyor.

İlk çözüm yolu olarak şu işlemleri yapmanız gerekiyor;

  • Hata veren cihazın ayarlar menüsünden uygulamalar bölümüne gelip veri ve ön bellek temizleme işlemlerini gerçekleştirin. Eğer direkt olarak ‘’com.android.phone durduruldu’’ hatası alınıyorsa ayarlar menüsünden uygulamalara gelerek sistem uygulamalarını göster diyerek hatası verilen com.android.phone yazısını bularak veri ve önbelleği temizleye tıklayın.

İkinci çözüm yolu;

  • Eğer Google Play Store üzerinden uygulamaların güncellemesini aldıysanız ve yaşadığınız sorun bundan sonra başladıysa farklı bir takım işlemler yapmanız gerekiyor. Öncelikle ayarlar menüsünden uygulamalar üzerinden güncellemesi yapıldıktan sonra hata veren uygulamayı bularak güncellemeleri kaldırın.

Üçüncü çözüm yolu ise;[ads2]

  • Diğer çözümler karşısında Android durduruldu hatası almaya devam ediyorsanız yapacağınız en etkili çözüm yöntemi bu maddedir. Öncelikle Factory Reset yapmanız gerekiyor bunun için wipe data-cache işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem cihazınızı formatlayacağı için işlem öncesinde tüm dosyalarınızı yedeklemenizi öneririz.

android durdurulma hatası Android Durduruldu Hatası Android Durduruldu Hatasına Çözüm android durduruldu hatasi

Sorun Hala Devam Ediyorsa

Yaptığınız işlemlere rağmen aldığınız hata devam ediyorsa eğer bu hatayı uygulama yada oyun silme işleminden sonra aldıysanız silinen apk’yı tekrar cihazınıza yüklemeniz gerekiyor.

Bazen telefondaki yavaşlamayı kaldırmak ve yer açmak için ayarlar ve uygulamalar üzerinden sistem uygulamalarının bilinmeden devre dışı bırakıldığı görülüyor. Bu sistem dosyaları çalışmadığı zaman Android işletim sistemine sahip cihazınız hata vermeye başlar. Bunun için durdurulan sistem uygulamasını bularak yeniden etkin hale getirmeniz yeterli olur.