Boykot Edilen N11’den 10 Kasım ile ilgili Açıklama Geldi

TeamGram Nedir / TeamGram ile Satış Yapma

Ufo Mu Yağlı Radyatör Mü ?

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır

Android Bildirim Problemi Çözümü

Mobil 28 Mayıs 2017
880 Okundu

Akıllı telefon kullanıcıların en çok tercih edildiği iki işletim sistemlerinden biri olan Android telefonlarının son zamanda karşılaştıkları bazı problemler bulunuyor. Bu problemlerin başında bildirimlerin geç gelmesi karşımıza çıkıyor. Özellikle e-posta, haberler ve oyun gibi bildirimlerinin anlık ulaşması gereken konularda geç gelen bildirim bölümü büyük problemler yaratabiliyor. İşte bildirimlerin geç gelmesine neden olan problemler ve çözümleri;

1.    Güç Tasarruf Modu

Şarj günümüzde akıllı telefonların en büyük problemidir. Bu problemi azaltmak isteyen kişiler daha uzun pil ömrü için güç tasarruf modunu kullanıyorlar. Ancak bu modu kullandığınız zaman telefonunuz arka planda çalışan tüm programları kapatıyor. Bundan dolayı telefonun ekranı açılıncaya kadar herhangi bir Wi-Fi yada program bildirimi telefonunuzda gözükmüyor. Acil haber yada e-posta bekleyen kişiler güç tasarruf modu kullanmaktan vazgeçmek zorundadırlar.

2.    Arka Plan Uygulamaları

Genellikle şarj süresini uzatmak için telefonda ilk yapılan işlem tüm arka planda çalışan programları kapatmak oluyor. Bu işlemlerin bütün programlara uygulanması sonucunda telefonunuzda da aldığınız bildiride yazdığı gibi hata oluşabilir ve arka planda çalışan diğer uygulamaları da etkileyebilir. Bundan dolayı her programı kapatmak yerine sadece aktif olarak çalışan ve ‘’kapatırsanız sistem hatalı çalışabilir’’ uyarısı verilmeyen programları kapatın.

Android Bildirim sorunu Android Bildirim Problemi

3.    Google Cloud Messaging

Facebook, Skype, Hangouts gibi uygulamaların daha sık kullandığı Google Cloud Messaging sürekli olarak aktif olması gerekiyor. Bu uygulamanın GCM’ye uyarı göndererek düzenli olarak telefonun bildirim almasının sağladığı için arka planlarda kapatılma yada hatalı çalışma sorunu olabiliyor. GCM’ye bildiriyi şu aralıklarla gönderiyor;

  • 15 dakikada bir WİFİ bildirisi göndererek gelen mesaj yada posta olup olmadığı kontrol ediliyor.
  • Aynı işlem mobil veride ise 28 dakika olarak belirleniyor.

Eğer telefonunuzu 20 dakika boyunca boşta yani ekranını dahi açmazsanız Google Cloud Messaging GCM’ye mesaj göndermiyor. Bu sorunu da Android telefona root atma ile çözebilirsiniz. Bunun için Google Play Store üzerinden Push Notifications Fixer uygulamasını indirip çalıştırdıktan sonra telefonunuzu yeniden başlatarak ekrana gelen root uyarısını kabul etmeniz yeterli olur. Yapacağınız bu işlemler sonrasında telefonunuz daha sık GMC bildirisi göndererek geç gelen bildirim problemini çözmüş olacaksınız.

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi, Photoshop Uzmanı, Yazılım ve Teknoloji Hayranı

Benzer İçerikler
Yorumlar
Yukarı Çık
Kod Şiirdir Yazabilirsen...