Anakart’ın 4 Problemi ve Çözümü

Anakart’ın 4 Problemi ve Çözümü Anakart’ın 4 Problemi ve Çözümü anakart problemi

Bilgisayarın en önemli donanımı olan anakart bir sorun ile karşılaştığı zaman tüm bilgisayarı ve verileri etkiliyor. Bundan dolayı karşılaşılan sorunların en doğru şekilde ortadan kaldırılması için sizlere en sık karşılaşılacak 4 anakart sorunu ve çözümünü anlatacağım.

1. Bellek Sırası ve Bellek Yuvası Rengine Dikkat

Çift kanal bellek kullanımı sırasında belleklerin sırası ve yuva rengi büyük önem taşıyor. Genellikle üretilen anakart ve bellekler veri yolları belirgin şekilde gelir. Bu veri yolları ve yuva sırası doğru bir şekilde kullanılması gerekiyor. Belleklerin sırasına ve rengine dikkat etmeden takılması bellekten alınacak performansı düşürür.

2. Bilgisayar Açılışında Fan Çalışıyor Ancak PC Açılmıyor

Böylesi bir problem yaşamanız halinde güç konektörlerinin anakarta gidenlerine bakılmalıdır. Eğer bağlantılarda bir çıkma yapa kopukluk varsa fan çalışıyor ancak bilgisayar açılmıyor diye şikayet edeceksiniz. Eğer bağlantılar doğru bir şekilde ve kopukluk olmadan bağlanmış ise Clear CMOS’u kullanarak BIOS default konumuna getirilmesi sorunun çözümünü sağlar. Ancak bu işlemi yaparken tüm verilerinizi kaybedeceğinizden daha öncesinde veri yedekleme işlemi yapmanızı önerebilirim. Yaptığınız bu son işlemde işe yaramaz ise maalesef anakartınız yanmış olacak ve değiştirmeniz gerekecektir.

Anakart Problemleri Anakart’ın 4 Problemi ve Çözümü Anakart’ın 4 Problemi ve Çözümü anakart sorunu cozum

3. Güç Düğmesine Basında Fan Çalışıyor Sonra Bip Sesi İle Kapanıyor

Bu durumda genellikle güç kaynağı anahtarı kapalı olur. Sorunun çözümü için güç kaynağının arkasında bulunan anahtara bakın ve 1 konumunda olmasına dikkat edin. Eğer güç kaynağı problemi anahtardan dolayı değil ise elektriğin tam olarak gelip gelmediğini yani prizi kontrol edin. Hala sorun devam ediyorsa güç kaynağınız kısa devre yapmıştır ve bu sorunun tek çözümü maalesef yeni bir güç kaynağı olarak karşınıza çıkıyor.

4. Güç Kaynağı Kablosu Takılınca Bilgisayar Otomatik Olarak Açılıyor

Güç kaynağının kablosunu taktığınızda siz kasadan açılış tuşuna basmadan kendiliğinden açılıyor ise BIOS ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor. Yapacağınız BIOS ayarı ise şu şekilde;

  • Bilgisayar açılışında BIOS ayarlarına gelin ve Power Management bölümünü açın,
  • Sonrasında ekranda AC Power Back seçeneğini bulun ve konumunu Soft Off olarak belirleyin.

Yaptığınız bu işlem sonrasında artık güç kaynağını taktığınızda siz kasa açılış tuşuna basmadan bilgisayarınız açılmaz.[ads2]