Amerika Ve Rusya Arasındaki Kriz Büyüyor!

Amerika Ve Rusya Arasındaki Kriz Büyüyor! Amerika Ve Rusya Arasındaki Kriz Büyüyor! capital and flag iStock 000011479533Small

Amerika ile Rusya arasındaki siber saldırı krizi büyüyor. ABD hükumetinin yaptığı suçlamayı reddeden Rusya’ya karşı yine de bir orantılı cevap vereceği basın sözcüsü tarafından açıklandı.

Kısa bir süre önce hackerlar tarafından yapılan siber saldırı sonucunda Demokratik Partinin Ulusal Komitesinin sunucuları hedef alınmış daha sonrasında başta komite başkanı olmak üzere üst düzey bazı yöneticiler istifa etmek zorunda kalmıştı. Komitenin başkan adaylarından biri olan Clinton’a yakın görülmesi ve saldırının Philadelphia’daki başkanlık adayı açıklamasından hemen önce olması dikkat çekmişti. Tüm bun olayların ardından Rusyayı suçlayan ABD yönetimi ise sistemlerine saldırdığı gerekçesiyle orantılı bir cevap verme hazırlığı içinde olduklarını duyurdu.

Beyaz Sarayın basın sözcülüğü görevini yürüten Josh Earnest tarafından yapılan açıklamada saldırının habersiz yapılacağı ve kararın verilmesinin ardından orantılı bir cevap verileceğinin altı çizildi. Yapılan yorumlar ve spekülasyonların ardından suçlanan Rusya ise durumla bir ilgilerinin olmadığını iddia etti.[ads2]

congress-1 Amerika Ve Rusya Arasındaki Kriz Büyüyor! Amerika Ve Rusya Arasındaki Kriz Büyüyor! congress 1 e1476452692131

Amerikan yönetimi yapılan saldırılardaki amacın Amerika’daki seçim sürecini sabote etmek, halkın fikirlerini etkileyerek müdahalede bulunmak olduğunu savundu. Yapılan saldırının Avrupa ve Avrasya’da ki Rus tekniklerine çok benzediği vurgulanırken Rusya cephesi iddiaları kesin bir dille reddetti.

Rus konsolosluğunun yaptığı açıklamada Putin’in web sitesinin on binlerce defa saldırıya uğradığını, detaylarına bakıldığında birçoğunun Amerika cephesinden geldiğini ancak bunun için kendilerinin bir suçlamada bulunmadığına dikkat çekildi.

Yaşanan gelişmelerin ardından Amerikan yönetiminin ne tür bir karşılık vereceği merak ediliyor. Daha önce yine ABD tarafından suçlanan Kuzey Kore’ye Sony şirketi bilgilerine ulaşmak için hamle yaptığı iddiasıyla ambargo uygulanmış, Çin ise ABD şirketlerinin ticari bilgilerini ele geçirmekle suçlanmıştı. İran’da suçlamalardan payını alarak New York’ta bulunan bir barajın kontrolüne yönelik hamle yapmakla itham edilmişti.