Adil Kullanım Kotasında Değişme

Adil Kullanım Kotasında Değişme Adil Kullanım Kotasında Değişme kapak 4

Özellikle internet üzerinden sık sık indirme yapan kullanıcılar için en büyük sorunlardan bir tanesi adil kullanım kotası uygulamasıydı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan açıklamalarda kullanıcılara müjdeli haber verildi. Bilindiği gibi ülkemizdeki yasalar gereği Adil Kullanım Kotası limiti aşıldıktan sonra internet hızı 3 Mbps’ye düşüyordu. Ancak değişen uygulama ile birlikte hız sınırında da değişikliklere gidildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalara göre, Adil Kullanım Kotası uygulaması 2018 yılının Aralık ayına kadar tamamen kaldırılmış olacaktı. Ancak daha önceden yapılan açıklamalarda 2018’in aralık ayına kadar da sistem üzerinde bazı değişiklikler yapılacağı ifade edilmişti. Bu kapsamda AKK sınırında yapılacak değişimlerden bazıları 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

AKK düzenlemesinin 2017 ılı içerisinde gerçekleştirilecek olan kısımlarında bazı çalışmalarda sona gelindi. Bu kapsamda özellikle internet üzerinden sıkça veri indirme yapan kullanıcıların başına bela olan AKK uygulamasında düzenlemeler yapıldı. BTK tarafından yapılan yeni düzenlemeler bugün itibariyle internet sağlayıcılarına iletildi ve AKK limitinin aşılması halinde internet hızının düşeceği hız limiti arttırıldı.

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte AKK sınırlandırmasında bazı düzenlemelere gidildi. Bilindiği üzere bundan önce kullanılan yürürlükte internet sağlayıcılarından aldığınız paket ve tarife hızı ne olursa olsun yaptığınız kota aşımında hız limiti 3 Mbps’ye düşürülüyordu. 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile birlikte, gece 02.00 ile sabah 08.00 saatleri arasında kota limiti aşımı yapmış olsanız dahi, internet hızınızda düşüş yaşanmayacak. Bu sayede kota limitiniz aşılmış olsa dahi gece saatlerinde normal hızınızdan veri indirmesi yapabileceksiniz.[ads2]

Yeni gelecek düzenlemede her kullanıcının kota aşımından sonra belirlenecek internet hızı satın aldığı paketin internet hızına göre değiştirilecek. İnternet hızı 8 Mbps olan kullanıcıların hızı 3 Mbps’ye düşerken, 16 Mbps ile bağlananlar kota aşımından sonra 5 Mbps, 24 Mbps ile bağlananlar ise kota aşımından sonra 8 Mbps’ye düşürülecek.