Türkiye’nin İlk Yüzer LNG Depolama Ve Yeniden Gazlaştırma Terminali Açıldı!

Akıllı Telefon Sektörünün Yeni Gözdesi: LG V20 İncelemesi!

Reina Saldırganı Yakalandı Son Dakika İşte Görüntüler

Dünyanın En Sessiz Odası

Karadul Örümceği Nelere Neden Olur?

Genel Kültür 10 Nisan 2016
1942 Okundu

Dünya üzerinde bizimle birlikte yaşayan sayısını bilemediğimiz kadar tür bulunmakta. Bunların birçoğu bize yarar sağlarken, birçoğu da zararlara neden olmakta. İnsanların en çok çekindiği ve en zehirli canlıların bulunduğu sınıf olan örümcekler, ölümcül hasarlara neden olabilen canlılardan sadece biri. Örümceklerin en zehirli olan türlerinden biri ise karadul örümcekleri. Bu yazımızda karadul örümceğinin zehrine maruz kaldığınızda neler olacağından bahsedeceğiz. Dipnot olarak belirtmemiz gerekiyor ki, karadul örümceklerinin sadece dişi olanları sokar ve çıngıraklı yılan zehrinden 15 kat daha güçlü zehre sahiptirler.

Karadul Örümceği Nelere Neden Olur? Karadul Örümceği

Karadul Örümceği Nelere Neden Olur?

İlk 15 Dakika

Sokulduğunu ilk 15 dakika boyunca acı adına hiçbir şey hissetmessiniz. Normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Ancak 15.dakika bittikten sonra zehir sinirlerinizi yavaş yavaş ele geçirmeye başlar. Asıl sorun bu dakikalarda başlar.

1 Saat Geçtikten Sonra

Artık kaslarınızı kontrol etmekte zorlanmaya başlarsınız. Şiddetli kas spazmları ile kasılmaya başlar, vücudunuzdaki acıyı daha hızlı iletmeye neden olacak habercileri daha sık üretmeye başlarsınız. Spazmlar genellikle sırt,kalça ve omuzlarda kendini gösterir.

1-3 Saat Sonra

Artık dayanılmaz acı ve ağrılar yaşamaya başlarsınız. Sinir sisteminiz artık kontrol edilemez bir duruma geldiği için, bazı fonksiyonları bozulmaya başlar. Öyle ki karın kaslarınız istemediğiniz halde bükülemez halde sertleşmeye başlar.

3-12 Saat Sonra

Vücut zehirden kurtulmaya çalışır, bu nedenle normalden fazla ter üretmeye başlarsınız. Bu sırada nabzınız yavaşlar ve halüsinasyonlar görmeye başlarsınız. Acı ve ağrı o kadar artar ki, artık ağrı kesici almadan yaşayamayacağınızı düşünmeye başlarsınız. Ancak bu durumda ağrı kesici almak, ölümcül hasarlara neden olabilir. Zehrin akciğerlere etki etmesi ağrı kesici almayı imkansız kılar, ağrı kesici alınması ölüme neden olabilir. Tek tedavi yönteminiz atlarda bulunan bir proteindir. Ancak bu proteini almanız bile ölmenize neden olabilir.

12-24 Saat Sonra

Zehrin etkileri yavaş yavaş da olsa geçmeye başlar. Sağlıklı bir yetişkinseniz 3-5 gün içerisinde zehirden tamamen kurtulabilirsiniz ancak bu zehir o kadar güçlüdür ki, sebep olduğu kas ağrıları haftalarca hatta aylarca sürebilir.

Benzer İçerikler

Dünyanın En Sessiz Odası

Birbirinden Komik Çin Seddi Karikatürleri

Yorumlar
Yukarı Çık
Sayfa da109 sorgu var. 3,082 saniyede yüklendi.